Mariusz Błaszczak o Przystanku Woodstock: Opinia policji jest druzgocąca

/ 23 czerwca, 2017

Minister Mariusz Błaszczak ponownie podczas wczorajszej konferencji prasowej poruszył temat tegorocznej edycji Przystanku Woodstock. Wiadomo jedno: ostateczny głos w całej sprawie będzie miał burmistrz Kostrzyna. 

Radiohead prezentują nowy teledysk [WIDEO]

Szef MSWiA na konferencji powiedział następujące słowa:

Opinia policji jest druzgocąca dla organizatora. Ale oczywiście decyzję w tej sprawie podejmuje burmistrz Kostrzyna nad Odrą. To burmistrz zdecyduje, czy ten festiwal może być zorganizowany, czy nie. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że – jeżeli już – to ten festiwal musi być zorganizowany wedle zaostrzonych kryteriów bezpieczeństwa, tak jak to było w ubiegłym roku. I tak podczas tego festiwalu doszło do ponad 200 przypadków złamana prawa.

Wczoraj o zagrożeniach związanych z Przystankiem Woodstock poinformowała również lubuska policja:

W opinii policji największe zagrożenie stanowią potencjalne zamachy terrorystyczne, z którymi dziś mierzy się Europa, a także skala popełnianych przestępstw i wykroczeń podczas trwania festiwalu. Dlatego też lubuska policja w oparciu o te zagrożenia określiła status imprezy o podwyższonym ryzyku.

Policja udostępniła ponadto statystyki, z których jasno wynika m.in., że w 2011 roku do zabezpieczenia skierowano 1040 funkcjonariuszy, natomiast pięć lat później liczba ta wzrosła do 1589. Wzrósł także koszt działań policji, która  w 2011 roku przeznaczyła na zabezpieczenie 570 tys zł, natomiast w 2016 roku już 1,3 mln zł.

Pomimo wszelkich zawirowań związanych z Przystankiem Woodstock, funkcjonariusze, jak podało biuro prasowe, przygotowują się do zabezpieczenia terenu imprezy i podjęła szereg działań, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom festiwalu. 

Do informacji przekazanych przez policję odniósł się Mariusz Błaszczak:

Zachęcam do przeczytania tej opinii. To jest bardzo uczciwa opinia, która pokazuje, że organizator zaniża liczbę uczestników, żeby oszczędzić na ochronie, a więc oszczędza na bezpieczeństwie. Pamiętajmy, co dzieje się za naszą zachodnią granicą i dbajmy o bezpieczeństwo, bądźmy odpowiedzialni.

Z kolei na słowa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedział burmistrz Kostrzyna nad Odrą, Andrzej Kunt (cytat za TVN):

Kiedy organizator składa wniosek kompletny, zawierający wszystkie opinie i dokumenty wymagane ustawą, w zasadzie nie ma podstaw, żeby nie wydać pozwolenia. Dotychczas organizator, ubiegając się o nie, składał kompletne wnioski, co jest oczywiste, bo festiwale się odbywały.

Przypomnijmy, całe zamieszanie w związku z festiwalem rozpoczęło się od słów ministra Mariusza Błaszczaka z 7 czerwca, który otwarcie przyznał, że Przystanek Woodstock zostanie oceniony negatywnie przez policję:

Już w ubiegłym roku policja negatywnie zaopiniowała to przedsięwzięcie. W związku z tym całe to wydarzenie miało charakter imprezy masowej o podwyższonym ryzyku. Protestował organizator, zresztą w mediach prywatnych związanych z totalną opozycją. Sam ten organizator też jest kimś, kto bardzo wyraźnie związany jest z totalną opozycją.

Tego samego dnia na słowa ministra odpowiedział Jurek Owsiak, który zapewnił, że impreza nie jest zagrożona, a policja wydała już opinię – 31 maja Komenda Miejską Policji w Gorzowie Wielkopolskim poinformowała go w oficjalnym piśmie, że decyzja nie jest „negatywna”. W długim liście odpowiedzialny za imprezę Owsiak pisał o zmianach, jakie zajdą na Przystanku i prosił o nie robienie z tego sprawy politycznej.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Przystanek Woodstock, decyzją policji po raz pierwszy w historii, był częściowo imprezą o podwyższonym ryzyku. Taka decyzja zapadła wówczas pod koniec czerwca, niespełna miesiąc przed rozpoczęciem się festiwalu. 

Przystanek Woodstock 2017 – podstawowe informacje

23. edycja Przystanku Woodstock, czyli największego festiwalu w Polsce oraz jednego z największych w całej Europie, odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia 2017 w Kostrzynie nad Odrą. 

Lista wykonawców rośnie z tygodnia na tydzień. Organizatorzy stopniowo ujawnioną nazwy kolejnych artystów, których usłyszymy w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku na pewno będą to między innymi: ArchiveAmon Amarth, Trivium, Blues Pills, Orange Goblin, The Exploited, The Qemists, Nothing But Thieves, Mando Diao, Slaves, Prong, Frank Turner, Wilki, Domowe Melodie, Łąki Łan i Clock Machine.

Organizatorem Przystanku Woodstock jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w taki sposób dziękuje młodzieży za zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, darmowy (niebiletowany), a środki na jego organizację zapewniają sponsorzy. Festiwal nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału Wielkiej Orkiestry.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także