Fryderyki 2017. Poznaliśmy nominowanych

/ 9 marca, 2017

Statuetki Fryderyk 2017 są przyznawane w dziewięciu kategoriach, jeśli mówimy o muzyce rozrywkowej, a także w ośmiu kategoriach muzyki poważnej i w trzech kategoriach jazzowych. 

Hey i Dawid Podsiadło. Posłuchaj wspólnego utworu

Nagrody polskiego środowiska muzycznego przyznawane są przez muzyków, autorów, dziennikarzy, producentów czy kompozytorów, który są zrzeszeni w Akademii Fonograficznej. W tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1038 zgłoszeń płyt, singli czy teledysków. Edycja 2017 obejmuje wszystkie wydawnictwa, które ukazały się między 1 stycznia, a 31 grudnia 2016. W konkursie biorą udział jedynie nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnię fonograficzną, samego artystę lub też jego managera. 

Gala wręczania nagród odbędzie się 26 kwietnia w warszawskim Teatrze Polskim. Transmisję tego samego dnia (o godzinie 22:20) wyemituje TVP2. Organizatorzy zapowiedzieli, że podczas gali wystąpi ośmiu artystów, nie zabraknie także zagranicznego wykonawcy, który ma na swoim koncie nagrodę Grammy

Poniżej przedstawiamy nominacje dla wykonawców ze świata rockowego

Album roku rock (w tym hard, metal, punk):

  • Hey – „Błysk”
  • Krzysztof Zalewski – „Złoto”
  • Luxtorpeda – „MYWASWYNAS”
  • Organek – „Czarna Madonna”
  • T. Love – „T. Love”

Ponadto w innych kategoriach nominowani zostali: 

utwór roku: Hey – „Prędko, prędzej” oraz Organek – „Mississipi w ogniu”,

album roku alternatywa: Fisz Emade Tworzywo – „Drony” oraz Sorry Boys – „Roma”,

album roku elektronikaRiverside – „Eye of the Soundscape”,

teledysk rokuDawid Podsiadło – „Pastempomat”, Hey – „Błysk”, Krzysztof Zalewski – „Miłość miłość” oraz Organek – „Mississipi w ogniu”.

Tak jak w poprzednich edycjach, dla zwycięskich albumów, statuetkę otrzymują zarówno wykonawcy, jak i producenci. Z kolei w kategorii Utwór Roku statuetki dostają: wykonawca, autor tekstu oraz kompozytor muzyki. 

Ogłoszono także kto zostanie nagrodzony Złotym Fryderykiem za szczególne zasługi. W tym roku otrzyma ją m.in. zespół Dżem. W przeszłości tego wyróżnienia dostąpili również: Marek Grechuta, Marek Jackowski, Lech Janerka, Kora, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen czy Józef Skrzek. 

Nagrody po raz pierwszy przyznano 19 marca 1995 roku. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in. Hey, Edyta Bartosiewicz, Kazik Staszewski czy Wojciech Waglewski. W 1999 organizator, czyli Związek Producentów Audio Video, powołał Akademię Fonograficzną, która objęła funkcję jury. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia wybitnego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Autorem przyznawanej statuetki Fryderyk jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Przyznawanie nagrody 

​Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw, które zostały zgłoszone. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj – pięć). Z kolei w drugiej turze jury ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Glosowanie jest oczywiście tajne, podsumowanie wyników dokonuje niezależna firma audytorska. 

Organek: „Mississipi w ogniu”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także