20 najbardziej dochodowych tras koncertowych w 2017 roku [ZESTAWIENIE]

/ 28 grudnia, 2017

Podczas tworzenia swoich zestawień Pollstar bierze pod uwagę kilka istotnych danych, jak chociażby średnią cenę za bilet, średnią liczbę sprzedanych biletów na jeden koncert, całkowitą liczbę sprzedanych biletów czy w końcu dochód brutto. Mając te dane, możliwe jest stworzenie najbardziej dochodowych tras koncertowych w danym roku.

Teraz Najlepsi 2017 – ankieta z nagrodami

Na szczycie zestawienia znalazła się formacja U2, która zarobiła na sprzedaży biletów bagatela 316 milionów dolarów. Drugie miejsce zajął natomiast reaktywowany w częściowo najmocniejszym składzie zespół Guns N’ Roses, który w kończącym się roku odwiedził nasz kraj – w wypadku Amerykanów mówimy o 295 milionach dolarów zysku. Piąte miejsce zajęła Metallica, która na koncie ma już jednak znacznie mniejszą kwotę, bo „zaledwie” 153 miliony.

W czołowej dwudziestce pojawiło się znacznie więcej rockowych wykonawców: Depeche Mode (141 milionów), Paul McCartney (132), The Rolling Stones (120), Roger Waters (92) czy Red Hot Chili Peppers (73,5). Oto pełna lista z dokładnymi danymi finansowymi:

Lista pokazuje, że jeśli chodzi o koncerty, muzyka rockowa wciąż jest na topie, choć wysokie pozycje takich wykonawców jak Bruno Mars, Ed Sheraan, Lady Gaga czy Ariana Grande wskazują, że w kolejnych latach trend może się zmieniać. 

Metallica powróci z Orion Music + More?

Członkowie Metalliki otwarcie przyznawali w wywiadach, że festiwal Orion Music + More był złym pomysłem, który przyniósł milionowe straty. Na temat festiwalu, który doczekał się dwóch edycji w 2012 i 2013 roku, wypowiedział się w wywiadzie dla Music Week Lars Ulrich, lider Metalliki:

Orion Music to tylko i wyłącznie nasza rzecz. We właściwym czasie i we właściwym miejscu na pewno do niego wrócimy.

Perkusista opowiedział również o tym, w jakich okolicznościach zdecydowali o zorganizowaniu festiwalu:

Zaczęło się od: „Hej, zorganizujmy własny festiwal!”. Powiedzenie tego zajęło trzy i pół sekundy, natomiast organizacja – trzy i pół miliarda godzin. Każdy, kto zajmuje się organizacją takich imprez powie ci, że to operacja wymagająca poświęcenia od 5 do 10 lat. Próbowaliśmy różnych rozwiązań, ale ostatecznie żadne nie było właściwe.

Lars Ulrich wierzy jednak, że sama idea była słuszna i wciąż ma nadzieję, że Orion Music + More powróci:

Podjęliśmy dwie próby w Ameryce i żadna nie okazała się sukcesem. Rozmawialiśmy o możliwości zorganizowania festiwalu w Europie. To powinno się udać.

Muzycy wielokrotnie mówili w różnych wywiadach, że to właśnie w Europie wciąż żywa jest muzyka rockowa i o wypełnienie ogromnych stadionów jest zdecydowane łatwiej na Starym Kontynencie, niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie prym wiodą inne gatunki muzyczne. 

mg | fot. Danny North

KOMENTARZE

Przeczytaj także