Piotr Metz (od godziny do 9 do 12), Piotr Stelmach (12-15), Piotr Baron (15-18) i Marek Niedźwiecki (18-21) poprowadzili dzisiejszy, 11. Polski Top Wszech Czasów, który tradycyjnie emitowany jest na początku maja w Trójce.
Legendarny producent gitar ogłosił bankructwo
Na liście nie zabrakło najwybitniejszych utworów w historii rodzimego rocka, za które odpowiadają m.in. tacy wykonawcy jak: Kult, Budka Suflera, Republika, Dżem, TSA, Maanam, Perfect czy Turbo.
Program Trzeci po raz pierwszy ten plebiscyt zorganizował w 2008 roku. Od tamtej pory na szczyt notowania trafiło pięć kompozycji: „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena (4 triumfy), „Biała flaga” Republiki , „Autobiografia” Perfectu (obie kompozycje mają po dwa zwycięstwa) oraz „Wieża radości, wieża samotności” Sztywnego Pala Azji i „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni (po jednym). W 2017 triumfował Grzegorz Markowski i spółka.
Podsumowanie 11. Polskiego Topu Wszech Czasów
W tym roku natomiast na samym szczycie znalazła się – po raz pierwszy – kompozycja „Nie pytaj o Polskę”, czyli Obywatel G.C. Na podium ponadto zameldowały się ponadto: „Autobiografia” Perfectu (w ubiegłym roku – tak jak już wspomnieliśmy – zwycięstwo) oraz „Wieża radości, wieża samotności” grupy Sztywny Pal Azji (awans o 17 pozycji!).
Były także liczne niespodzianki („świeże” utwory na wysokich miejscach: Kortez, Tomasz Organek wraz ze swoją grupą czy Lao Che), niezwykłe awanse (np. „Trzy Zapałki” TSA – 48 miejsc do góry), bolesne spadki (m.in. „King” T. Love wypadł z pierwszej dwudziestki i zameldował się dopiero na pozycji… 81.) i znaczące przetasowania w samej czołówce (chociażby wielki powrót Kultu). Poniżej prezentujemy pierwszą „dwudziestkę” tegorocznej odsłony Topu:
- 20. Kult – „Do Ani”
- 19. Martyna Jakubowicz – „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”
- 18. Kazik – „12 groszy”
- 17. Lao Che – „Wojenka”
- 16. Marek Grechuta – „Dni, których nie znamy”
- 15. Maanam – „Krakowski spleen”
- 14. TSA – „51”
- 13. Aya RL – „Skóra”
- 12. Turbo – „Dorosłe dzieci”
- 11. Myslovitz – „Długość dźwięku samotności”
- 10. Budka Suflera – „Jolka, Jolka pamiętasz”
- 9. Kult – „Arahja”
- 8. Chłopcy z Placu Broni – „Kocham wolność”
- 7. Kult. – „Polska”
- 6. Republika – „Biała flaga”
- 5. Czesław Niemen – „Dziwny jest ten świat”
- 4. Dżem – „List do M.”
3. Sztywny Pal Azji – „Wieża radości, wieża samotności”
2. Perfect – „Autobiografia”
1. Obywatel G.C. – „Nie pytaj o Polskę”
Pełne zestawienie 11. Polskiego Topu Wszech Czasów znajdziecie na stronie internetowej Radiowej Trójki.
szy